Çikolata Türleri

  • Post author:
  • Post category:Tips
  • Post comments:0 Yorum
çikolata türleri

Bileşim, Çikolata Türleri ve Özellikleri

Çikolata; türüne bağlı olarak şeker, kakao ve süt gibi katı moleküllerden oluşan özel bir gıda ve yağ fazını içeren ürünün %70’lik yarı katı süspansiyonudur.

Çikolata Türleri ve Özellikleri, içerdiği kakao düzeyine göre dört ana gruba ayrılır. Temel çikolata kategorileri, farklı oranlarda katı kakao, süt ve kakao yağı içeren bitter çikolata, tatlı çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata olarak ikiye ayrılır.

  • Bitter Çikolata

Bitter çikolata, % 35 veya daha fazla toplam kakao kuru maddesi, % 18 veya daha fazla kakao yağı ve% 14 veya daha fazla yağsız kakao kuru maddesi içeren bir çikolatadır.

  • Beyaz çikolata

Bu, en az% 20 kakao yağı, en az% 14 süt tozu ve en az% 3,5 süt yağı içeren bir Çikolata Türleri ve Özellikleri barındırır.

Kaliteli Çikolata Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Yüksek kaliteli çikolata tüketicilerinin anlayabileceği özellikler açıktır. İnce çikolatanın görünümü parlaktır ve kırıldığında sesi bir ağacın kabuğunu andırır. Kaliteli çikolata pürüzsüzdür ve pürüzsüz olmalıdır.

Daha yüksek kaliteli kakao çekirdekleri genellikle kahverengi çikolata için kullanılır. İnce bitter çikolata kırmızımsı kahverengidir. Sütlü çikolata açık kahverengidir, çok koyu değildir ve beyaz çikolata, açık fildişi saman rengidir.

Çikolata Türleri ve Özellikleri olarak rengi değişirse ve koyu renkten açık renge bir farklılık görürseniz, kakao ve yağın yüzeyde kristalleştiğini ve aşırı ısındığını ve doğru yerde depolanmadığını bilirsiniz.

Yüksek kaliteli çikolata işlendiğinde saniyeler içinde erimeye başlar. Bunun nedeni kakao yağının 34 ° C’de erimesidir. Hızlı erime, çikolata kalitesinin bir göstergesidir ve çikolatada yüksek oranda kakao yağı olduğunu gösterir. Yüksek kaliteli çikolata, kakao yağı ile yapılır. Kakao yağı, vücut sıcaklığında eriyen tek yağdır.

Bitter Çikolata Ve Sütlü Çikolata Türleri Ve Özellikleri

Bitter çikolata % 50’den fazla kakao içerir. Bu Çikolata Türleri ve Özellikleri olarak kakao oranı yüzde 70’lere kadar çıkabiliyor. Bitter çikolataya, yüksek oranda kakao içerdiği için acı denir. Bitter çikolata şekeri, kakao aromasını bastırmamalıdır. Yüksek şeker içeriği bitter çikolatanın kalitesini düşürür.

Sütlü çikolata genellikle bitter çikolatayı sevmeyenler için idealdir. Sütlü çikolata için yüzde 25’e kadar kakao kullanabilirsiniz. Bu tür çikolata yemesi kolaydır ve tatlı, sütlü bir tada sahiptir. Piyasadaki birçok doğum günü çikolatası türü de bir tür sütlü çikolatadır.

Beyaz Çikolata Ve Kaplamalı Çikolata Türleri Ve Özellikleri

Çikolata, beyaz çikolatada da mevcuttur. Ama bu çikolata kakao yağından geliyor. Bu nedenle beyaz görünüyor.

Tadı diğer çikolatalara göre daha yağlı ve sütlüdür. Adından da anlaşılacağı gibi kaplamalı çikolata, çeşitli dekoratif işlerde kaplama öğesi olarak kullanılmaktadır. Diğer çikolatalara göre daha fazla kakao yağı içerdiği için bu Çikolata Türleri ve Özellikleri dekorasyon olarak da tercih edilmektedir.

Doldurulmuş Çikolata Ve Pralin

Dolgulu çikolata iki farklı katmandan oluşur. Katmanlar sütlü veya koyu olabilir. Bu çikolata türleri genellikle top şeklindedir ve ağızda kolayca dağılır. Pralin çikolata bir çeşit yuvarlak çikolatadır. Bu Çikolata Türleri ve Özellikleri esas olarak bitter çikolatadır. Yuvarlak çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolatayı bir arada içerir. Bu, çikolata anlamında farklı bir tat yaratır.

Bir yanıt yazın